A legismertebb toszkán bor a Chianti, a legdrágább szerintem a Sassicaia és a ledkedveltebb a Brunello di Montalcio lehet, de van édes likörbor ami a Tokaji aszuhoz hasonlít...
Toszkánába ugyan kulturális céllal jönnek többnyire a látogatók de nem lehet kihagyni a tengerpartot és a finom ételeket, italokat. A klíma ideális hiszen szinte mindig süt a nap, a tél kifejezetten enyhe és a lankás dombokon évszázadok óta terem a szőlő. Szinte mindenki készít és fogyaszt bort: a szomszédok, barátaink és minden étkezéshez isznak is legalább egy pohár vöröset ahogy a falusi doki 'előírta'. Bár van fehér és rosé bori is, az igazi toszkán borok a vörösek, alapjuk a Sangiovese szőlő. Az egyik leghíresebb olasz bor szerintem a Chianti, ami a Firenze és Siena közötti területen készült borokat fogja össze. Ezt a bort állítólag az etruszkok idejében is készítették már, viszont a ma is híres termelők közül a Ricasoli és Antinori családot emelném ki akik a középkorban kezdték a bortermelést. A toszkán borok jelképe lett a fiasco toscano vagyis az alul kiszélesedő alacsony üveg háncsos bevonattal. A helyi borok többnyire vörösek és szárazak!
Milyen bort ívott vajon Michelangelo, Macchiavelli, Gallielo vagy Verdi? Természetesen Chianti Classico-! Ez a toszkán vörösborok legismertebbje, Firenze, Pisa, Pistoia, Prato, Siena zónájában termelik, emblémája a fekete kakas arany háttérrel. Ennek is Sangiovese szőlő az alapja 80%ban és kis részben Canaiolo, Colorino, Trebbiano, Merlot, Malvasia vagy francia szőlő 'leve' is kerül bele. Kitűnő a helyi szalámikhoz, gazdagon ízesített tésztákhoz, grillen készült húsokhoz és 'palackos bab'-hoz. Természetesen D.O.C.G. minősítése van, weboldalához klikk ide.
Folytassuk egy testesebb, mélyvörös, majdnem fekete színű borral, a Brunello di Montalcino-val a Siena alatti területekről. A San Giovese szőlőt Montalcino városában Brunello-nak nevezték, innen kapta ez a bor a nevét. A különböző fekvésű termőterületeket a nap sugarai eltérően érik, ezért a bor íze termőterületenként változhat de a lényege hogy 100%ban Sangiovese szőllőből készül. Nagyon értékes bor, mert legalább 6 évig hagyják érni mielött forgalomba kerül, ebből legalább 2 évet fahordókban. Kitűnő vörös húsokhoz, vadételekhez és érett, kemény sajtokhoz. A weboldalukhoz klikk ide. Aki Montalcinoban jár ne hagyja ki az erode vagyis Fortezzában lévő borozót ahol szerintem minden helyi termelő borát megtaláljátok és több éve egy magyar borász is dolgozik itt, klikk infoért.
Bolgheri Rosso DOC: A Castagnaccio Carducci zóna termelői Cabernet Savignon, Merlot és Sangiovese szőlőből készitik a borok királyát, a Supertuscan több fajtáját. Vörös húsokhoz, toszkán szalámihoz és sonkához ajánlott.
Ugyancsak Siena alatti részen termelnek egy másik finom vöröset a Vino Nobile di Montepulciano-t vagyis ‚Nemesbor' melynek története a 1300évre nyúlik vissza. Ennek is Sangiovese szőlő az alapja 70%ban de a helyi prugnolo típusú, aztán max. 20%ban canaiolo és még 10% egyéb helyi bor ami lehet fehérszőlőből is.
Super tuscan a neve azok a toszkán vörösboroknak amelyeknél a helyi szőlőket (többnyire Sangiovese) más területekről származó fajtákkal egészítik ki, főként franciákkal, mint a Cabernet Sauvignon vagy Cabernet Franc. Eleinte asztali borként minősítették őket majd IGT lett belőle. Többnyire 12 hónapig érlelik őket fahordóban mielött üvegbe kerülnének. Úgy alakult ki hogy a 70es években lecserélték a Chianti borban a fehér szőlőt Cabernet Sauvignon vagy Merlo fajtákkal. Az ihlet az akkor alig ismert Sassicaia és a Vigorello di San Felice borokhoz kötődik. A kísérlet első eredménye a Tignanello ami a szőlőtermelő területről kapta a nevét, majd követe a Solaia és az Ornellaia amit más gazdaságok kísérleteztek ki. A Tignanello-t a 70es évektől készíti az Antinori család, nevét az egyik gazdaságukról kapta amit Tenuta di Tignanello-nak hívnak és San Casciano Val di Pesa mellett van. A bor 80%ban Sangiovese, 5%ban Cabernet Franc és 15%ban Caberne Sauvignon szőlőkből készül, barikolt és 1994től IGT minősítést kapott. A Solaia is az Antinori család Tignanello birtokán készül, ahol egy 20 hektáros területen készítik ezt a bort 1978 óta. Ennek alapja szintén 80%ban a Sangiovese szőlő de a maradék 20% Cabernet Sauvignon volt ( most már 5%ban a Cabernet Franc szőlő is van benne).
Szerintem a legdrágább toszkán bor a Sassicaia melyet egyetlen pincészet, a Tenuta San Guido készíthet csak, ahova úgy lehet bejutni ha hónapokkal előre foglal valaki előre és hajlandó mélyen a zsebébe is nyúlni ezért. A Cabernet Savignont 1968 óta szüretelik Livornotól délre Bolgheri környékén, ekkor született a Sassicaia, melynek 80%ban ez az alapja. Külföldön azonnal óriási hírnévre tett szert pedig nem nagy mennyiségben termelik. Ez is Supertuscan és DOC! A gazdaság boltjában és éttermében természetesen foglalás nélkül is várnak mindenkit, de maga a falu (Bolgheri) is megér egy kirándulást. A pincészet weboldalához klikk ide., aki pincelátogatásra akar jelentkezni írjon nekem mert csak pénteken vállalják és kb 5-6 hónappal előre kell intézni a consorziumnál, telefonon.
A Bolgheri Rosso és az Ornellaia is a közelben készül és valóban finomak de alacsonyabb áron kaphatók. Az Ornellaia- is egy kiemelt kategoria és ez is Bolgherinél található az azonos nevű gazdaság bora, vörösbor. A gazdaság weboldalához klikk ide
Aki egy kicsit Toszkána délebbi részére látogat Grosseto felé vagy a Saturnia vízeséséhez az benézhet az egyik helyi pincébe és megkostolhatja a Morellino di Scansano nevű vörösbort. Ez egy rubinszínű bor ami idővel egyre sötétebb lesz és az ára elég nagy skálán mozog, vagyis a boltban is kapható olcsóbb változat mellett a pincékben drágábbakat is árulnak. A falu neve Scansano, egy dombtetőn van szűk utcákkal és várfallal, kilátással és persze sok kis borozóval.
A Firenze mellett található Prato és környéke is bortermelő vidék bár mennyiségben nem olyan nagyok, itt kostolhatjátok meg a Carmignano nevű bort amit az azonos nevű városka és Poggio a Caiano környékén készítenek.Ez is vörösbor, legalább 50%ban Sangiovese szőlőből, aztán canaiolo nero 20% és francia szőlő 10-20% ( Cabernet Sauvignon vagy Cabernet Franc) és még 10% fehér szőlő pl malvasia, canaiolo bianco vagy trebbiano. A weboldalukhoz klikk ide.
Ne hagyjuk ki a fehér borokat sem, bár ez sokkal kisebb arányban található itt. A Vernaccia di San Gimignano az azonos nevű falu körüli tőkéken érett fehér Vernaccia nevű szőlőből ami 90%át alkotja ennek a bornak. A neve alapján mindig Vernazza-hoz kötik vagyis a Cinqueterre egyik kis falujához, de ez ugye Liguria tengerpartján van tehát elég messze innen. Már az 1200as években megemlítik a nevét és utána is gyakran kerül a nemesi családok asztalára sőt Dante is megemlíti a Pokoli Színjátékban. Ez is száraz mint a többi toszkán bor, sárgás- aranyos színe van. Ez volt az első DOC 1966ban és 1993 óta DOCG minősítése van. További infokhoz weboldalukra klikkelj ide.
Ne hagyjuk ki a tengerhez közeli területeket, sőt kiemelten Elba szigetére gondolok, ahol több helyi borfajta is létezik. Elba bianco a sziget fehér bora aminek legalább a fele a toszkán trebbiano szőlőből készül, a többi Vermentino és Ansonica vagy más fehér szőlő. Van Elba Rosso is ami a toszkán Sangiovese lealább 60%ban. Az igazán specialis az Ansonica aminek 85% a két Ansonica szőlőből készül és az Aleatico, ami 100%ban az azonos nevű szőlőból készül és igazán édes és van itt is dessertbor minek Moscato a neve.
Vin Santo DOC: Miért hivják Szent Bornak? Mert misebor volt, mert a görög Xantos édes borára utal vagy talán azért mert a szent héten szüretelték. Termőterülete megeggyezik a Chianti és a Chianti classicoval és Montepulciano környékével. Általában nagyon édes, színe aranysárgás vagy egészen barnába hajló, igazi desszertbor. Különlegessége, hogy a szöret után hónapokig hagyják felfőggesztve vagy tálcákon érni míg teljesen mazsolásak lesznek a szemek és csak decemberben vagy még késöbb préselik ki belőle a levet, mire a cukorfoka is jó magas lesz . Legalább 3 de inkább 5 évre évre 50-100 literes kisebb hordókban érlelik. A Riserva-t 4 évre, a Montepulcianoi fajtát 5 évre teszik el. Régen gesztenye és hársfából készítették az értékes hordókat, ma már inkább csak a hársot használják. A leginkább édességekhez, nem túl érett sajtokhoz ajánlott, de igazán a cantuccini nevű kemény toszkán mandulás sütit belemártogatva fogyasztják.
A toszkán borok kedveltek külföldön is. Az egyik leghíresebb amerikai szakmai oldal wine-search.com listáján több helyi bornak is sikerült beférküznie a franciák közé: a 13. helyen a Sassicaia (tenuta San Guido) aztán a 28. helyen a Tignanello ( Antinori), a 33. helyen az Ornellaia lés a 39. a Masseto van (mindkettő a Tenuta Ornellaia bora) és az 51, helyen a Solaia (Antinori).
Hozzászólások
Szia Viki!
Köszönjük a segítségedet, és az ajánlatodat, nagyon jól éreztük magunkat a pincészetben!
A második napon belecsöppentük egy fergeteges rendezvénybe. Castelfiorentino mellett, egy kastélyban vasárnap délután tartott a toszkán sommelier-ek szövetsége (vagy vmi ilyesmi) egy kóstolót (Vini D'Elite); a legjobb toszkán (és néhány nemtoszkán, de olasz) pincészetek legjobb borait lehetett kóstolni, profi sommelierek segíségével (150 bor+ sajtok, balzsamecet, fagylalt, stb) Nekünk, akik nagyon érdeklődünk a borok iránt, hatalmas élmény volt. Kettőnknek 25 Euró volt a belépő,és listát is kaptunk, mit lehet kóstolni (6 órán át kóstolhattunk, bármit, bármennyit). Ezt egy évben egyszer rendezik, és szerintem rajtunk kívül nem is volt más külföldi. :) Minden olasz, akinek meséltük, azt mondta, hogy mi NAGYON-NAGYON szerencsések vagyunk. És tényleg :)
......Ezen a szép kis 'gasztrotúrán' megint rájöttem, hogy az olaszok milyen kiválóan használják ki azokat az adottságaikat, amelyekkel egyébként mi, magyarok is rendelkezünk (leszámítva a tengert, persze), csak már elbutultunk, és újra kellene tanulnunk. De azért itthon is egyre több jó példa akad...
Fantasztikus olasz borokat ittunk, de egyre sem tudtam mondani, hogy 'na, ilyet itthon egy borász sem képes alkotni'. A sangiovese és a vernaccia szőlő nem jobb mint a kékfrankos és a furmint, a szarvasgombás termékeink nekünk is vannak ilyenek (vágóemt kft, Aranyszarvas), a mangalica sült felveszi a versenyt a firenzei steak-kel, a pálinkánk sokkal jobb a grappánál, valószínűleg a termőföldjeik sem jobbak, csak ott nagy becsben tartják, és mindet megművelik, és persze elképesztően magas a vendéglátás színvonala . Stb..
.Lenyűgöző, hogy mennyire tisztában vannak minden értékükkel, ápolják őket, vigyáznak rá, és legfőképpen nagyon szeretik... Mindenkit odaküldenék néhány hétre, okulásul. :)
Bocsánat, ha feltartottalak. Még egyszer köszönjük, hogy megint jót ajánlottál!
Üdv, G. Niki
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.