Minden egy helyen Toszkánáról egy helyi magyartól. Nemcsak a híres látnivalók, hanem szállások, múzeumok és parkolás, strandok és gasztronomia....
San Gimignano
A középkori San Gimignano tornyos képe az egyik legismertebb fotó Toszkánáról és joggal. Első alkalommal olyan érzésem támadt, mintha egy filmforgatás díszletei között járnék, annyira hihetetlenül minden középkori, szinte semmi sem utal a 21. századra, csak a szuvenír boltok és turisták hada, igaz ezek nagyon. Certaldo egy kevésbé turistás de nagyon hangulatos kis város ahol van funicolare meg Bocaccio szülőháza
frissítve 2025 dec.
Az igazán dombos, szőlős toszkán táj középkori városai közül kiemelkedik San Gimignano nemcsak a tornyai miatt. Állítólag több mint 30 filmet forgattak itt mind az olaszok mind mások. Henry King 1949ben a Prince of Foxes című filmet forgatta itt. A leghírsebb szerintem az amerika 'Tea with Mussolini' Zeffirelli filmje ami a világháboró idején játszódik és a firenzéből kitelepített angol hölgyek védik meg a város templomait. Az 'Il pirato' című filmben Isabella Rossellini volt a főstereplő 1979ben.
SAN GIMIGNANO
Olaszország egyik legkülönlegesebb látványossága ez a középkori felhőkarcolókkal tarkított, etruszk falakkal körülvett városka, ami felkerült az Unesco világörökségi listára is. Nevét Gemignano püspökről kapta aki Attila hunjaitól védte a várost. Egy kicsiny domb tetején ma már „csak" 7/13 különböző magasságú torony áll melyek alapvetően lakótornyok voltak. Még belegondolni is félelmetes, hogy vajon milyen lehetett itt az élet akkor, amikor ebben a piciny városkában 70 ilyen torony magasodott, vagyis az 1300-as években. Ezek a tornyok az egymással harcban álló családok védelmére is szolgáltak, érdekesek a bejárataik, amelyek olyan magasan vannak, hogy ne tudjanak belépni rajtuk a nemkívánatos személyek, csak létrán lehetett felmenni. Az autóforgalomtól szinte teljesen mentes városka ma is olyan, mintha megállt volna benne az idő, mintha a középkorban sétálgatnánk, de nem valami küzdelmes, hanem nagyon is barátságos középkorban.
San Gimignano manapság csak a turisták hangjától zajos, a városkát ugyanis egyre kevesebben lakják de annál nagyobb a tömeg napközben. Bár olyan itt, mintha visszacsöppentünk volna fél évezredet a múltba, rengeteg üzlet csábítja vásárlásra és kostolásra az ide látogatókat.
A gazdag zarándokok virágoztatták fel a várost, ők Rómába igyekeztek a via Francigena zarándoklaton Angliából, Franciaországból és megálltak itt is pihenni- és ettek, ittak, vásároltak. Mivel egyre magasabb lakótornyokat építettek a harcban álló, vagy talán csak a gazdagságukat fitogtató családok, ezért egyszer, az esetleges katasztrófák elkerülése miatt rendeletbe adták, hogy az új városháza tornyánál nem építhetnek magasabbakat. Aztán 1353-ban a város belefáradt a belső viszályokba és önként Firenze védnöksége alá helyezte magát.
A legtöbben a 2-es parkoló felöl lépnek be, ez a Porta san Giovanni vagyis Szent János kapu. Körbe is lehet egyébként sétálni a 13 századi fal mentén kívülről a várost ami innen indul, kb 2,1 km. A Medici tornyok mellett itt van a közkút is ahova lejártak a városlakók vízért - a Porta delle Fonti mellett. A főutcán felfelé beérünk a központba: három egybekapcsolódó tér adja a város magját, a Piazza del Duomo, a Piazza delle Erbe és a Piazza della Cisterna, a templom és a tornyok is ezek körül vannak. A Piazza del Duomo-n épült fel a régi városháza 1239-ben, tornya 51 méter magas. Az új Városháza, a Palazzo del Poppolo, 1300 körül épült, 54 méter magas toronnyal, melynek neve Torre Grossa és izgalmas felmenni a tetejére és körbetekinteni a gyönyörű és érdekes városkán és az azt körülvevő csodálatos toszkán tájon.
A városháza épületében működik a Museo Civico, ahol más alkotások mellett a legérdekesebb a sienai Lippo Memmi (1285-1361) 1317-ben készült Maestája és Memmo Filippuccio (1288-1324) meglehetősen szokatlan, már-már pajzán, hétköznapi jeleneteket ábrázoló alkotása az 1320-as évekből.
Nyitvatartás / jegyek: Palazzo Comunale - Torre Grossa - Pinacoteca - Complesso di Santa Chiara ápr 1 és okt 31 között 9,30-19,30 , télen 11-17,30 között nyitva van. A bejárati ajtókat zárási idő előtt fél órával bezárják. Weboldalukhoz klikk ide Belépőjegy 10 euro, kedvezményes ( 6-17 éves kor között és 65 éves kor felettieknek) 8 euro, 5éves kor alatt ingyenes . Vagy a 3 napos San GimignanoPass
A Torre e Casa Campatelli tornyot is megnézhetitekami magántulajdonban volt de teljesen felújították a FAI alapítványon keresztül ( 2 millio euroért). Az egyetlen privát tulajdonban lévő lakóház amit a városban megnyitottak a turistáknak. Nem csak a torony hanem a lakóhelységek és a család története is nagyon érdekes lehet- benézhettek a színfalak mögé. Nem kell keresni sem, hiszen a via San Giovanni 15-ben találjátok, vagyis a városka főutcáján ami a központi térhez vezet. Nyitvatartás: áprilistől októberig keddtől vasárnapig 10,30-18,30 között. de télen csak pénteken-szombaton és vasárnap 10,30-17,30/18,30. Belépőjegyek: 7 euro, kedvezméynes 6-18 évesekenek 4 euro, diákok 25 éves korig 6 euro, családi jegy 22 euro ( 2 felnőtt 2 vagy több gyerek 6-18 éves kor között). Idegenvezetős jegy 60 percig érvényes, felnőtt 13 euro, kedvezményes 6-18 koruaknak 5 euro, diák 25 éves korig 11 euro, csalédi jegy 32 euro.
A térre néz az 1148-ban felszentelt, majd az 1350-es években gótikus stílusban átépített Collegiata Santa Assunta templom is. A szerény külső gazdagon díszített belsőt takar, amelynek legjelentősebb érdekessége Taddeo di Bartolo (1363-1422) Dante hatására meglehetősen elrettentőre festett trecento műve a paradicsomról és a pokolról a homlokzat belső oldalán. Szép a két fából faragott szent a sienai Jacopo della Querciatól (1367-1438), láthatunk képet Benozzo Gozzolitól (1420-1497) a bejáratnál Szent Sebestyénről. A bal oldalhajó falán lévő freskósorozat az ószövetség történeteit ábrázolja Bartolo di Fredi képzelete szerint, míg szemben vele a jobb oldalhajó falán Krisztus életéről a sienai Barna freskóit láthatjuk, aki 1351-ben festés közben lezuhant és szörnyethalt, de más forrás szerint a kép a testvérpár, Federico és Lippo Memmi alkotása. A templomot a XV. században bővítették ki a Santa Fina kápolnával, itt látható a firenzei Domenico Ghirlandaio (1449-1494) gyönyörű freskója, amely megrendítően ábrázolja egy beteg, de csodálatosan gyógyító kislány életét, akit a város szentjeként tisztelnek. A tér túloldalán van a Museo d'Arte Sacra, egyházművészeti alkotásokkal. Nyitvatartás: ápr 1 és okt 31 között hétköznapokon 10,00-19,30 , szombaton csak 16,30-ig, vasárnap 12,30-19,30 között nyitva van. A bejárati ajtókat zárási idő előtt fél órával bezárják. Weboldalukhoz klikk ide Belépőjegy 7 euro, kedvezményes ( 6-18 éves kor között és diákok) 4 euro, 6 éves kor alatt ingyenes. Vagy a 3 napos San GimignanoPass lásd lejjebb
A Piazza della Cisterna pedig kedvelt gyülekezőhely, fő dísze persze a fenti képen látható kút, ami a város jelképe is lett. A tér mindig tele van mindig turistákkal akik a kít melletti lépcsőkön vagy a teraszok asztalainál ülnek. Itt van a világ legjobb fagyisa is vagyis signor Dondoli műhelye ahol rengeteg híresség is megfordult az évek során. Pár éve már azonban a sarki fagyishoz is ez van kiírva és szerintem mindegyik finom, sok a különleges íz mint a rozmaringos keserűcsoki vagy a ricotta karamelles körtével...
Ebből is láthatjátok, hogy sokat megyünk ide fagyizni, sétálni hiszen csak egy bő fél óra tőlünk, Lajaticoból. A téren lévő kávézókban lehet enni is, de én a friss dolgokat ajánlom, vagyis az előre elkészített lasagna helyett kérjetek egy tányér tésztát, de még jobb a saláta vagy a hidegtál sonkákkal, sajtokkal és egy pohár bor. A San Matteo utcán sétálva a város északi végénél elérünk egy kis csúcsíves templomot, a Sant'Agostino-t, amit Gozzoli Szent Ágoston életéről szóló képsorozata díszit. A quattrocento szép példája a da Maiano oltár a San Bartolo kápolnában. Az egykori erődítmény, a ROCCA pedig ma kertté alakított kilátóul szolgál. Ide csak a házak közötti pici utcákon lehet feljutni amit nehéz megtalálni de keressétek a táblát és le lehet látni a városra is és egy boros bolt is van itt (mondjuk lent a városban is van rengeteg).
Apropó, a helyi bor neve: Vernaccia, fehér bor, a helyi specialitás pedig a drága sáfrány, ami alapja jó pár helyi ételnek is. Az idősebb nemzedékhez tartozó lakosok közül ma is sokan fazekas-, kovács-, és keramikus mesterséget folytatnak de vannak szobrászok és ékszerészek is. Ez utóbbinak köszönhetően a főutcán rengeteg kézműves bolt van, köztük a legjobb táska és kerámia boltok, tehát ne várjatok, itt érdemes venni ilyeneket. A pár éve elkészült Makett egyszer bent van egy pincében, nemrég kitették az udvarra egy hátső utcában. Ez egy nagy terepasztal, ami a várost szemlélteti fénykorában vagyis San Gimignano évszázadokkal ezelőtti állapotát láthatjuk rajta. A házak agyagból készültek és egy éven át több mestermber dolgozott rajta.
SanGimignanoPass- ez érvényes belépő mindehova: Palazzo Comunale, Pinacoteca Civica, Torre Grossa, Duomo, Museo di Arte Sacra, Complesso della Collegiata, Museo Archeologico ( régészeti múzeum), Spezieria di Santa Fina ( fűszernövények tára), Galleria d’Arte Moderna e Contemporanea ( Modern Művészetek múzeuma). A pass ára 16 euro, kedvezményes 13 euro (6-17 éveseknek) és 3 napig érvényes.
....'Érdekességként még elmesélem, hogy San Gimignano megismerése után nem sokkal otthon elővettem az Assisi Szent Ferencről szóló „Napfivér, Holdnővér" című filmet és nagy meglepetéssel és örömmel láttam, hogy a felvételek ebben a városban készültek, úgyhogy megtekintve a filmet különös élményben volt részem. (Andrea azaz Anblock Italia megjegyzése)
Parkolás: az 1es parkoló lejjebb van de a legnagyobb és kisbusz hozza fel a turistákat a főtérre. A 2es parkoló a San Giovanni kapunál va, 2 szintes teraszos de mindig tele van. A másik végén van a 3as és 4-es ez utóbbi nagyon nagy szinte nem létni a végét. Mindegyik sorompós tehát jegyet kap az ember és kimenetel elött az autómatában ki kell fizetni az adott időre. Most kb 2 euro egy óra mindegyikben.
programok: A heti piacot a főtéren tartják, tavasszal karnevál van, júniusban középkori napokat tartanak kirakodóvásárral.